GoPay_2

Musíme si dávat pozor na cenové války, říká marketingový manažer GoPay

Společnost GoPay se na začátku května 2020 přiblížila vlivu na mezinárodním trhu. Marketingový manažer mluvil o marketingovém mixu, díky kterému GoPay prosperuje. Zmínil se ale také o zkušenostech, které tým zcela nechtěně získal jednoduchým podceněním svých sil. Platební brána, také brzy spustí spolupráci se službou Apple Pay.

Jan Vodička (Marketingový manažer @ GoPay)
LinkedIn  I  Twitter

Jan Vodička vytváří prosperující marketing společnosti GoPay již více než 4 roky. Na své pracovní pozici marketingového manažera se zaměřuje především na marketingovou komunikaci, tvoří marketingovou strategii, ale je také autorem článků GoPay blogu, ve kterém sdílí celou řadu znalostí o online platbách.

GoPay je primárně platební brána. Hlavním zákazníkem jsou e-shopaři v Česku, na Slovensku i ve střední Evropě. V poslední době obsluhujeme více než 14 000 e-shopů. V posledních 3 měsíců jich je aktivních 12 000 z nich.

“Na počet obchodníků, kterým pomáháme přijímat platby jsme největší platební brána v České republice.”

GoPay je zajímavé tím, že velká část zákazníků považovala za zahraniční nebo alespoň pražskou firmu. Nicméně je to omyl. GoPay je jihočeská firma sídlící v Českých Budějovicích. Firma byla zakládána v podstatě jihočeským kapitálem. Její zakladatel, Pavel Schwarz, pochází právě z Českých Budějovic. Téměř celý tým pochází také z jižních Čech.

Toto platilo ale pouze do začátku května 2020, jelikož v tomto období firma GoPay oznámila akvizici, kdy část firmy skoupila francouzská společnost Worldline. Platební brána se tak přiblížila mezinárodnímu trhu.

“Náš marketingový mix je vcelku jednoduchý. GoPay vede reklamy především prostřednictvím PPC reklam. To znamená, že část, která tvoří nové registrace pocházejí čistě z brandové reklamy. Důležité je vysvětlovat zákazníkům benefity, které jim nabízíme.”

Je spolupráce s konkrétními partnery výhodou?

Největší překážka ale je nedostatek času. Zákazník nechce ztratit čtením často ani pár vteřin. GoPay se nejvíce osvědčil klasický blog, na kterém postupně zveřejňuje články o tom, které benefity právě nabízí. Zákazníci si ho sami vyhledají právě ve chvíli, kdy nějaký problém s platbou mají. Blog je schopen podat jasný a stručný návod na to, jak s daným problémem postupovat dále.

Jedná se o B2B kanál. GoPay vede samozřejmě i B2C kanál, ale primární je pro tuto platební bránu především kanál B2B. Často fungují i časové cenové akce. V tu chvíli křivka poptávek vyletí nahoru. To ale bohužel často vede k cenové válce nebo získání obchodníky, kteří jsou závislí na výši té ceny. Ve chvíli, kdy s takovou akcí přijde konkurence, tito zákazníci opět odejdou za cenou jinam. Proto se jedná o krátkodobou strategii.

Nejlépe funguje investice do produktu. Když se s ním zákazník střetne a má s ním dlouhodobou zkušenost, která se osvědčí. Tak ve chvíli, kdy se dostanou do možnosti výběru produktu od konkurence, tak se buď mohou rozhodnout odejít, ale ve většině případů se stejně opět vrátí. A to především ze zákaznické zkušenosti.

Co se týče dlouhodobého segmentu, je důležité uspokojit obchodníka v celém životním cyklu, který v té dané službě má.

Jaká je vaše zkušenost s influencery?

Důležité je vysvětlit, kdo je influencer v oblasti plateb, a především v B2B. Nejedná se o někoho, kdo přidává krásný fotky na Instagram, a tak sbírá tisíce followerů. Jedná se o člověka, který musí být součástí obchodnické komunity. Někde řeší stejné problémy, které má i zbytek komunity.

Pro GoPay je skvělé místo, kde takové chování sledovat jsou facebookové poradny. V nich denně řeší tisíce zákazníků své problémy s nákupem od dodavatelů. To znamená e-shopové platformy. Jedná se o velmi dobré odvádění komunitního marketingu. Lidé na takovém místě řeší stovky problémů a vzájemně si pomáhají.

To stejné se týká i problémů plateb a platebních bran. GoPay tak dobře ovládá konverzi nespokojených obchodníků na spokojené. Zaznamenává větší ohlas u někoho, kdo je součástí téhle komunity, do které přinese informace, které GoPay již zveřejnila.

Nejedná se tak o nic nového, ale už jen z principu, že to do té komunity přinese jejich člen, tak informace získá větší ohlas. Komunita té informaci tak věří více, než kdyby ji získali od samotné platební brány.

Co se vám v poslední době vyloženě nepovedlo?

Zkušenost v GoPay byla kampaň, která se spustila, ale interní tým nebyl dostatečně připravený na odbavování objednávek. Zahltil se poptávkami, které nebyly odbavované. Tak došlo ke zničení zaměstnancům, ale i otrávení obchodníků. Je tak důležité mít připravenou kampaň, ale stejně tak i tým, který je schopný odbavit větší počet poptávek, než je v normálu.

Plány do budoucna

“GoPay se snaží získat co nejdříve Apple Pay. Doufáme, že již letošní léto budou zákazníci moci platit prostřednictvím Apple Pay. Dále také pracujeme na nové rozhraní pro platbu mobilem.”

Rozhovor vznikl na základě videokonference, Adsalva Talks #1: Online platby, s lídry předních online firem na českém trhu. Záznam z Adsalva Talks #1 je také dostupný na našem YouTube kanálu. Video s Janem Vodičkou začíná v čase 5:00.

    Chcete náš e-book jak na affiliate v roce 2021?

    Vyplňte formulář a ihned vám ebook přistane do e-mailu!