Koupit si byt z pohodlí domova? Budoucnost je bez realitky!

Služba Bezrealitky na českém trhu figuruje již 13 let. Zavedla absolutně nový způsob prodeje a nákupu nemovitostí. Ročně ušetří svým zákazníkům více než 2 miliardy korun z provizí prodeje a pronájmu. Hendrik Meyer stojí v čele portálu již čtvrtým rokem. Na základě svých bohatých zkušeností zvedl Bezrealitky na svůj absolutní vrchol.

Hendrik Meyer (CEO @ Bezrealitky)

 • Lídr českého trhu v oblasti online nemovitostí
 • 10 000 prodejů domů ročně
 • Cena Zonky Innovation Award 2018, 2019 a 2020
 • Podnikání v Česku i na Slovensku

Bezrealitky

Portál Bezrealitky působí na českém trhu již 13 let, od roku 2007. Realitní služba nabízí nejnovější platformy, které umožňují zrychlit a zjednodušit celý proces pronájmu či koupě nemovitosti. Zájemci získají výjimečnou možnost domluvit se s majitelem přímo, a to bez provize.

 • 10 000 – průměrný počet prodejů nemovitostí za rok
 • 27 miliard Kč – hodnota prodaných nemovitostí
 • 30 000 – pronájmů každý rok
 • 2 miliardy Kč – průměrná roční hodnota ušetřená provize

1. Vidím, že za sebou máte bohaté pracovní zkušenosti. Kdy vás napadlo vstoupit do Bezrealitky?

Před vstupem do Bezrealitky, jsem pracoval ve velkých korporacích. Jak to tak bývá, dostal jsem se do fáze, kdy jsem měl problém s procesní rychlostí – veškerá rozhodnutí se přijímala dlouho, u spousty věcí jsme pochopitelně byli závislí na rozhodování centrály. Já jsem zvyklý rychle jednat i inovovat. Budovat věci, které mají smysl. To jde v korporátu stále pomaleji.

Když jsem v roce 2016 dostal nabídku převzít Bezrealitky, viděl jsem v tom skvělou výzvu. Bezrealitky byly tehdy prodány již potřetí novým majitelům. Projekt byl známý pouze po Praze. Jeho potenciál byl stále ohromný. Pomalu ztrácel auru výjimečnost, proto jeho reputace klesala. Web byl zastaralý, nabídky často neaktuální, makléřům se dokonce občas povedly i nějaké ty podvody.

Shodou okolností jsem právě rok předtím kupoval dům přes realitku. Sám jsem tak měl v živé paměti obraz toho, jak by to přesně vypadat nemělo. Proto jsem se rozhodl, podílet se na tvorbě služby, co nejvíce podobné původní idei Bezrealitky.

2. Jaký byl vývoj projektu? Jakých čísel nyní dosahujete?

Přebudovali jsme kompletně celý web a implementovali celou řadu naprosto základních věcí, aby služba mohla fungovat, jak má. Například komunikační platformu, která zabránila, aby se ke kontaktním údajům z inzerátů dostal kdokoli. Vylepšili jsme uživatelské profily, aby měly co největší přidanou hodnotu, vyčistili službu od realitních makléřů. Doplnili centrum služeb, aby se k samotné transakci vždy daly přikoupit všechny potřebné procesy.

Zabrali jsme v komunikaci tak, aby nás začali vnímat i lidé v regionech, expandovali jsme na Slovensko. Byla to dřina, ale výsledky se dostavily. Přes Bezrealitky se loni prodalo 2 548 domů a 7 233 bytů v celkové hodnotě 42 miliard korun. Průměrná hodnota prodané nemovitosti se tak vyšplhala na 4,3 milionu. Pronájem jsme zprostředkovali u 902 domů a 33 843 bytů.

Dohromady máme asi desetinový share na prodejní transakce a naprostou většinu těch zasmluvněných nájemních.

Od roku 2016 nám obrat stoupl čtyřikrát. Lidem aktuálně šetříme každý rok více než 2 miliardy korun, které by museli makléřům vyplatit na provizích.

3. Jaké marketingové kanály vám fungují nejlépe (organic, search, paid)? Ve kterých kanálech vidíte největší potenciál do budoucna?

V průměru máme přibližně půl milionu návštěvníků měsíčně. V silnějších měsících téměř dvojnásobek. Noví uživatelé se k nám dostávají nejčastěji přes organické vyhledávání, ve kterém mají výrazné zastoupení naše brandové výrazy. Tím, že Bezrealitky fungují již 13 let a pomohli jsme tolika lidem k novému bydlení, máme silný word-of-mouth a povědomí o značce. Což se potvrzuje i tím, že druhým nejčastějším zdrojem návštěv webu je direct.

Významnými zdroji jsou placené výsledky vyhledávání a sociální sítě, na kterých si lidé mezi sebou sdílejí odkazy jednotlivých nabídek. V našich kampaních využíváme marketingový mix tradičních kanálů jako OOH nebo rádio, které doplňujeme online komunikací. V ní zkoušíme nové formáty, a to i na zmiňovaných sociálních sítích. Právě na ty se chceme do budoucna zaměřit více, a tak využít jejich plný potenciál pro budování a šíření našeho content marketingu.

4. Vidím, že jste velmi známý a hojně navštěvovaný portál. Co je vaším hlavním cílem pro nejbližší dobu? Na co se nyní soustředíte?

Procházíme teď kompletní transformací jednotlivých realitních procesů do online prostředí. Ještě letos by se nám mělo povést u celé nájemní transakce – byt si tedy při předvýběru prohlédnete v rámci virtuální prohlídky, smlouvu vygenerujete i podepíšete online. Majitelé budou zároveň veškeré náležitosti spravovat v nájemní platformě.

Dále podporujeme transparentnost celého procesu – pro nacenění nemovitostí s VŠE vyvíjíme sofistikovaný algoritmus, díky kterému předložíme všem na trhu stejné informace o hodnotě nemovitostí v jednotlivých lokalitách. Díky tomu ještě více přiblížíme přímou nabídku a poptávku.

Věříme, že budoucnost je bez realitky. Jsme opravdu přesvědčeni, že většinu věcí kolem prodeje a pronájmu člověk zvládne sám, stačí mít jen dobře navržené služby.

5. Jaké online trendy vidíte ve vašem segmentu?

Největším trendem je obecně odklon od realitních zprostředkovatelů právě do online prodeje a pronájmu. Tedy věc, která je pro nás klíčová. Je třeba si uvědomit, že rychlost, s jakou realitky ztrácí zákazníky, nebyla nikdy vysoká jako v posledních letech. Pokud jsme někdy před lety hovořili o zahájení digitální disrupce realitního trhu, dnes mluvíme o pomalém vstupu do definitivní fáze: Začíná s trvalou platností nahrazovat původní model.

Prodej a nákup z domova

Na to je samozřejmě navázaný vznik poměrně robustního ekosystému. Zmiňované online nacenění nemovitosti, virtuální prohlídky, online právní servis nebo digitální podpisy, to všechno je v podstatě začátek. Do budoucna vše povede k prodeji bez nutnosti návštěvy jediného úřadu nebo banky.

6. Vaše motto je “Budoucnost je bez realitky”. Proč myslíte, že to tak je? Přeci jen je tady velké množství úspěšných realitek.

Stačí se podívat na aktuální model realitních kanceláří. Pracují často s kvantitou, nikoli kvalitou. Jejich cena služeb nemá nic společného s jejich reálnou hodnotou. To mohlo fungovat možná v době, kdy lidé neměli informace. Tím pádem ani na výběr. Dnes takto nastavená služba přichází o zákazníky. Doba postoupila.

Myslím, že lidé prostě nevidí důvod, proč někomu dát 120 tisíc za to, že vyvěsí nemovitost na internet a bude komunikovat se zájemci. Práce realitky má maximální hodnotu dvaceti tisíc.

Jen opravdu malá část makléřů, kteří dělají na sebe, se v poslední době dokázala posunout – například tím, že se specializují na konkrétní lokalitu nebo segment.

Běžný člověk dnes nemá problém spolupracovat s bankou online, nakupovat potraviny online, seznamovat se online. Opravdu nevidím důvod, proč by reality měly být výjimkou.

7. V době nouzového stavu, vidíte zde snížení cen z pronájmů bytů či domů, nebo zvýšení počtu prodejů nemovitostí?

Situace je stále nepřehledná. Bude velice záležet na vývoji ekonomiky. Přesto jsem mírným optimistou a zásadnější propady neočekávám. Třetí čtvrtletí, by podle mého soudu, mohlo pokračovat v běžném módu. Na druhou stranu – český realitní trh, minimálně ten pražský, již dávno není lokální, ale globální. Stav se tak může změnit během chvíle. A to i vinou dění v eurozóně nebo Rusku.

Zatím pozorujeme výrazný úbytek nemovitostí v prodejní nabídce, který nastal z čistě praktických důvodů – majitelé v době karanténních opatření nechtěli nebo nemohli odbavovat zájemce na prohlídkách. Poptávka však zůstává konstantě stejná, tudíž ceny nemají důvod padat. Měnit se budou postupem času, objekty se začínají do nabídky vracet.

Oproti tomu, poptávka je po nájmech nejsilnější minimálně za posledních pět let. A to počítám i skokový zájem o nájmy po zpřísnění hypoték v roce 2018. Právě to je důvod, proč ceny nájmů klesají sice lokálně, ale nikoli plošně – tolik mediálně skloňované byty pro krátkodobé pronájmy jsou spíše anomálií, která se do celého trhu nemá šanci dlouhodobě promítnout. Naopak za nájemní bydlení budeme muset dávat více z rozpočtu domácnosti než doposud, především s ohledem na ochlazení ekonomického růstu.

8. Očekáváte dlouhodobější období, kdy ceny nemovitostí budou sníženy? Jaké budou podle vás příčiny?

Spíš naopak, z našeho pohledu bude průměrná cena růst i nadále. Zatím nevidíme důvod, proč by měla klesat. Nemovitostí v nabídce spíše ubyde, poptávka však zůstane konstantě silná. Majitelé, kteří budou chtít prodávat, budou tlačit na cenu – pokud ji nedostanou, vyplatí se jim nemovitosti spíše pronajímat, neboť do pronájmů nyní míří historicky nejvyšší množství lidí za poslední dekády.

V Praze se pravděpodobně touto dobou prodejní cena bytu přehoupla přes 95 000 korun za metr čtvereční. S ohledem na pokračující nedostatek novostaveb myslíme, že se dlouhodobě bude držet nad touto úrovní. Růst bude ale výrazně pomalejší, než v předchozích letech.

Neznamená to, že by u některých konkrétních nemovitostí ceny neklesly – třeba prémiový segment byl dlouhodobě nadhodnocený. Podobně mohou dopadnout i některé menší byty nebo domy z takzvaného „realitního sedimentu“, které jsou prodejné pouze v době extrémní poptávky.

Závěrem

Hendrik Meyer (CEO at Bezrealitky) promluvil o zákulisí realitní služby Bezrealitky. V rozhovoru prozradil také svou motivaci k přijetí své funkce lídra portálu. Bezrealitky suverénně drží přední příčku v oblasti realitních služeb. Ročně prodá a pronajme nemovitosti v hodnotě 27 miliard korun a svým klientům dokáže ušetřit 2 miliony korun za provizi.

  Chcete náš e-book jak na affiliate v roce 2021?

  Vyplňte formulář a ihned vám ebook přistane do e-mailu!