práce v nouzovém stavu

Jak podnikají české špičky během nouzového stavu?

Situace se během měsíce změnila k nepoznání a zasáhla velkou ranou podnikatele téměř ve všech odvětvích. Nás zajímal především dopad krize na podnikatele v e-commerce prostředí. Zeptali jsme se známých osobností, jak podnikají během nouzového stavu. Pojďme se podívat na jejich odpovědi a rady.

Miroslav Uďan je CEO v Shoptetu. Firma je jedničkou na českém a slovenském trhu v provozování e-shopů pro firmy, které nemusí mít technické znalosti a vysoké počáteční investice. 

Jak se změnilo fungování Shoptetu během nouzového stavu? 

Shoptet funguje vlastně dost podobně jako dříve s tím, že zrovna máme více práce než obvykle, protože spousta klientů urychleně přichází do e-commerce prostředí. Nových e-shopů teď každý den zakládáme více než dvojnásobek oproti běžnému stavu. 

“Pro Shoptet přibylo více než dvojnásobek zakázek oproti běžné situace, protože spousta firem narychlo přechází do e-commerce prostředí.”

Také se našim klientům obecně daří, přestože to bohužel neplatí pro každého, ale celkové obraty a návštěvnost na webech našich klientů je podobná vánoční špičce. Dá se říct, že všichni teď jedeme naplno a přestože pracujeme celá firma z home office již čtvrtý týden, tak se nenudíme.

Právě naopak. Samozřejmě, ale na současnou situaci koukáme s pokorou, protože pokud se dlouhodobě nebude dařit našim klientům, tak ani nám, zatím to tak naštěstí nevypadá.

Miroslav Udan
Miroslav Uďan | Shoptet

Karel Fillner se věnuje kryptoměnám, vedl lokální verzi mezinárodního magazínu o kryptoměnách Cointelegraph a nyní publikuje na blogu btctip.cz. 

Jak vás ovlivnil nouzový stav v jeho podnikání?

Je to již několik let, kdy jsem se rozhodl přenést většinu svých aktivit do online prostoru, s výjimkou živých školení a přednášek o bitcoinu a kryptoměnách. Paradoxně hlavně proto, abych mohl cestovat a pracovat odkudkoliv, teď se ale tohle rozhodnutí hodí dvojnásob. Změna je snad jen v tom, že nevyužívám své pracovní místo v coworkingu a využívám domácí pracovnu.

“Coworkingový prostor jsem vyměnil za domácí pracovnu. Zaměřuji se více na online produkty s edukativním zaměřením.”

S blížícím se halvingem bitcoinu (snížení odměny těžařům na polovinu a tím i snížení nabídky) a tím, jak jsou znehodnocovány tzv. fiat měny v přímém přenosu, očekávám ve střednědobém horizontu masivní nárůst ceny bitcoinu a tím i zvýšení zájmu o vše, co souvisí s kryptoměnami. Proto se už teď soustředím na vytváření nových online produktů s edukativním zaměřením. Oprašuji také některé starší affiliate projekty a dívám se po nových.

Karel Fillner
Karel Fillner | Bitcoin

Obchodní ředitel online Czech News Centre Michal Heisig se zabývá inzercemi online a prodejem reklamy. 

Co se změnilo ve firmě během pandemie?

“V CNC hledáme nové možnosti pro období částečného útlumu.”

Jako aktivní zaměstnanec CNC se podílím na home office oddělení Online inzerce a společně s cca 60 kolegy se z domova snažíme udržet kampaně našich klientů v chodu k naplnění očekávání a zároveň, jako všichni v oboru, hledáme nové možnosti pro období částečného útlumu i příležitosti, kde můžeme klientům prostě jen pomoci s komunikací jejich dobročinných aktivit.

Michal Heising
Michal Heisig | Czech News Centre

Adam Kolesa se rozpovídal o firmě Mall Pay, ve které zastává pozici CEO.

Vzhledem k tomu, že MALL Pay je primárně online fintech, který je navíc navázán na e-commerce sektor, tak nás naštěstí krize kolem nového koronaviru nepostihla tak negativně, jako mnoho jiných firem.

Naše primární služba odložené platby navíc představuje pro mnoho e-shopů a zákazníků bezpečnou variantu dobírky. Největší změnou tedy je, že se s týmem ani s našimi partnery nevidíme osobně, a některé kolegy a kolegyně v pyžamu a s odrostlými vlasy přestávám poznávat.

“Pandemie nás příliš v online fintech prostředí nezasáhla.”

Adam Kolesa
Adam Kolesa | Mall Pay

Matěj Matolín se věnuje školením, pořádá workshopy na míru, poradenství v oblasti HR a recruitmentu. Jak ovlivnil nouzový režim tuto oblast? 

Část mého podnikání jsou školení, konzultace a vystupování na konferencích. To je teď pochopitelně všechno zrušeno. Naštěstí hlavní část se týká obsazování lidí pro firmy v portfoliu Impuls Ventures, kde máme co dělat. Z hlediska recruitmentu je to zajímavá doba, trh se dal celkem do pohybu.

Matěj Matolín | HR

“Pro recruitment jde o zajímavou dobu, trh se dal do pohybu.”

Oblast online marketingu je prostředím, které se rychle dokázalo přizpůsobit nouzovému stavu. Pro podnikatele, kteří zprostředkují služby ostatním klientům ve světě e-commerce, se situace příliš nezměnila. Naopak, některým firmám se daří lépe než během běžného stavu.

Avšak i pro ně je důležité pomáhat a hledat nové možnosti pro podnikatele, kteří se do e-commerce teprve dostávají a jsou negativně ovlivněni současným režimem, kdy mohou jen částečně vykonávat jejich služby. Užší kontakt s partnery a se zákazníky je mnohem důležitější, než kdykoliv předtím.

Chcete náš super e-book?

Právě dokončujeme e-book: Jak na affiliate v roce 2020.
Vyplňte formulář níže a my vám e-book zašleme hned, jak bude hotový.