Google Pay má novou službu, o které se nesmí mluvit! Co připravují?

Světový gigant, Google, přinesl na český trh novou službu Google Pay. V čele celého projektu stojí Head of Consumer Marketing, Petr Šmíd. V Adsalva Talks nám prozradil zákulisní informace o vstupu Google Pay na trh, její vývoj, od vzniku až k expanzi. A to včetně chyb, které růst samozřejmě doprovázely. V průběhu roku se můžete těšit na novou službu od Google Pay! Co připravují?


Petr Šmíd
(Head of Consumer Marketing @ Google)

Petr Šmíd, manažer, světové firmy Google, se specializuje na marketingovou a obchodní strategii se zkušenostmi v oblasti technologií, reklamy, bankovnictví a zdravotnictví. Věnuje se především nefiremním produktům ve Střední a Východní Evropě. Jedním z těchto produktů je právě Google Pay. Poslední počin Google pro sjednocení všech produktů, které se týkají plateb.

Vznik Google Pay

Předchůdci Google Pay byly Google Wallet a Android Pay. Google Pay je sloučením těchto dvou předchozích produktů. Hlavní výhodou je bezkontaktní platba v obchodech prostřednictvím telefonu a online platba po internetu – checkout s Google Pay. Právě tyto dvě výhody jsou na českém trhu nejvíce žádané a využívané. 

Původně Google zavedl Android Pay ve Střední a Východní Evropě. Česká republika byla až osmou zemí, která v Evropě zavedla bezkontaktní platbu. Zajímavostí je, že Polsko bylo druhou zemí Evropy, která Android Pay přijala.

„Ve Spojených státech je nepředstavitelné platit v obchodech bezkontaktní kartou. Natož platit telefonem, který ještě ke všemu není značky Apple.“

Na našem trhu fungují bezkontaktní platby skvěle. Výrazná nadpoloviční většina transakcí je právě bezkontaktní. K tomu se pojí také e-commerce část Google Pay, která se aktuálně rozvíjí. Ta funguje také skvěle, díky tomu, že na českém trhu skvěle funguje přecházející – commerce část.

Osvědčila se vám spolupráce s konkrétními partnery?

Pro Google Pay je podstatné především B2C. Důležitá je jasně stanovená cílová skupina a správně odvedená marketingová práce. Naprosto zásadní by byla volba partnerů, kteří by s Google Pay spolupracovali.

První data ukázala hlavně mladé lidi, převážně muže, kteří vyhledávali obchody a služby typu McDonald nebo Costa Coffee – convenience produkty.

Na základě těchto dat se vybíralo partnerství – taxi služby, kina nebo online nakupování jízdenek. Jednoduše a bezchybně odvedená práce marketingu, která vyžadovala propojení strategie.

„Na jakou cílovou skupinu, jaká hodnota.“

V růstu hrálo zásadní roli budování zvyku placení bezkontaktně. Při založení Android Pay, se jednalo o vrácení drobného kreditu zpět zákazníkovi na účet za každou provedenou bezkontaktní platbu. Fungovalo to ve spolupráci s určitou bankou zákazníka. V pozadí benefitu za stažení aplikace do telefonu, stál úmysl zautomatizování platby telefonem.

Jaká je vaše zkušenost s influencery?

Konkrétné Google Pay s influence marketingem dosud zkušenost nemá. Google spolupracuje s několika influencery, ale na odlišných produktech. Influence marketing se zatím nedostal na žebříček priorit pro Google Pay.

„Většina influencerů, kteří spolupracují s Google nejsou mladí youtubeři nebo lidé z instagramu, kteří mají tisíce sledujících. Jedná se především o lidi, kteří mají k danému tématu co říct a velmi dobře se v něm orientují.“

Jednou měl Google příležitost pro youtubery hrající na konzolích nebo PC. Šlo o marketing pro mobilní hry. Influenceři hráli hry na mobilech a ukazovali je ostatním potencionálním zákazníkům. Jednalo o velmi úspěšnou kampaň.

“Dokážu si představit, že by vznikla spolupráce s influencerem i pro produkt Google Pay.”

Vzhledem k tomu, že cílová skupina byla věkově velmi blízká influencerům, lépe si rozuměli. V důsledku těchto okolností se z reklamní kampaně stala dlouhodobější spolupráce.

Co se vám v poslední době nepovedlo?

Google Pay vede kampaň, která cílí na větší povědomí o své službě v Polsku a Rumunsku. Zpětná vazba ukazuje sice pozvolný nárůst, nicméně stále trvající.

“Největší zklamání je, že jsme nespustili Google Pay v tolika zemích, kde bych to čekal.

Často čelíme porovnávání s Apple Pay, které svou funkci již spustilo právě v zemích jako je Rumunsko, Polsko a podobně. Potenciál tam je a my s Google Pay tam stále čekáme. To je otázka více byznysová než marketingová.

Plány Google Pay do budoucna

Snahou Google Pay je rozšiřovat pokrytí online plateb. Týká se to i aktivit, které směřují mimo hranice České republiky. Během roku přijde Google Pay na trh i s větší věcí, o které se zatím nesmí mluvit.

Rozhovor vznikl díky videokonferenci, kterou vedl zakladatel affiliate sítě Adsalva, Ivo Prax. První a zcela unikátní videokonference byla zaměřena na téma Online platby. Diskuze se zúčastnili i jiní lídři předních online firem působící na českém trhu.

Videokonference vznikla také v reakci na současný stav, který nedovoluje vést rozhovor osobně. Kdo byl hostem diskuze a na co se jich Ivo Prax ptal? Vše se dočtete v Adsalva Talks#1: Online platby.

Záznam z Adsalva Talks #1 je také dostupný na našem YouTube kanálu. Video s Petrem Šmídem začíná v čase 7:12.

    Chcete náš e-book jak na affiliate v roce 2021?

    Vyplňte formulář a ihned vám ebook přistane do e-mailu!