Twisto

Co chystá české Twisto a jaký princip musí lidem stále vysvětlovat?

O zákulisních informacích promluvil v první Adsalva Talks Head of Sales, Václav Urbánek. Prozradil nám plány o novém splátkovém produktu ve spolupráci s affiliate sítí Adsalvou. Promluvil o nejproduktivnější spolupráci v oblasti e-commerce, dokonce přiznal skandál s televizní reklamou, která nesměla být nikdy odvysílána.

Václav Urbánek (Head of Sales @ Twisto)
LinkedIn I Facebook

Před více než 4 lety začal pracovat pro Twisto na pozici Head of Sales. Po dlouholeté zkušenosti v oblasti marketingu se pustil, zcela fascinován novými Fintech projekty, i do vlastního podnikání. Byť musel své podnikání ukončit, zůstal Václav věrným fanouškem Fintech projektů, řešením problémů s ním spojených, ale také růstu a budování pracovních týmů. V Twistu vede úspěšné portfolio merchantu e-shopu.

Jedná se o platební metodu, která je dostupná na více než 900 místech e-shopech v České republice. Twisto začalo již v roce 2013. Původně fungovalo pouze jako odložená platba. V současné době má na svém účtě již více než 800 000 zákazníků.

O Twisto

Služba Twisto umožňuje nakoupit a zaplatit do 45 dní nebo později. Na český trh Twisto vstoupilo v roce 2013 se službou Twisto Pay. Právě od roku 2013 e-shop Twisto postupně rostl až do roku 2017, kdy vznikla nová Twisto aplikace s kartou, neboli Twisto účet. Právě Twisto účet má přes 100 000 zákazníků. Nejde pouze o platby na e-shopech, ale i o možnosti platbách v offline prostředí. Jde o možnost stanovit si limit v řádech desítek tisíců korun, mít možnost si flexibilně odkládat různé částky podle vlastních potřeb mezi měsíci a mnoho dalších.

Zajímavostí je, že před třemi lety vešlo Twisto i do televize. Vzhledem k nízkému rozpočtu pro tvorbu televizní reklamy muselo být Twisto kontroverzní natolik, aby diváky dokázalo dostatečně zaujmout. Právě Vašek Urbánek v tuto dobu v Twistu začínal. Vznikl nápad vytvořit reklamu na motivy Twistus Splatitel.

“Říkali jsme si, že jsme v České republice, ve které je velká míra ateistů, tudíž nám to projde. Nicméně nám to neprošlo.”, říká Václav Urbánek.

Dokonce byla na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) podána celá řada stížností. Právě RRTV nakonec rozhodlo, že reklama nesmí být odvysílána. Právě díky tomuto skandálu se Twistu podařilo dostat se do téměř 50 médií. Reklama dosáhla až 1 milionu shlédnutí, tudíž se právě tato reklama dostala až k 1 milionu potencionálních zákazníků. Dosah Twisto reklamy byl dokonce vyšší než by bývalo bylo z televize. “Protože to, co je zakázáno lidi zajímá samozřejmě víc.”, říká Vašek.

Co Vám teď v marketingu nejvíce funguje?

Twisto je na trhu již sedmým rokem. Co se týče části e-commerce, tak stále je potřeba vysvětlovat princip odložené platby nebo platby online. Podle švédského Fintech projektu Klarna trvá e-shopu právě sedm let vytvářet trh. To znamená, že je to právě ta doba pro Twisto, kdy by se její růst měl začít lámat.

“Nejvíce se nám osvědčila spolupráce s konkrétním klientem nebo e-shopem. V poslední době nám velmi dobře zafungovala spolupráce s Astratexem. Právě firma Astratex se rozhodla ukončit prodej v kamenných prodejnách s tím, že zákazníkovi nevezme možnost si zboží vyzkoušet bez možnosti platby.”

Astratex tedy začal vyhledávat možnost odložené platby. Twisto zahájilo spolupráci s Astratex, která jednoduše označil tuto možnost za bezplatné vyzkoušení. To znamená, že zákazník nemusí platit dopravu domů ani zpět. Jde o bezplatné vyzkoušení s Twistem od Astratexu. Právě tato spolupráce přinesla Twistu největší obrat. Jednoduché označení bezplatné vyzkoušení přineslo Twistu mnohem více, než výhody typu doprava zdarma, dárky zdarma a podobně.

Co v následujících měsících připravujete?

Twisto připravuje nový design platebních karet. Twisto bude spouštět ve spolupráci s affiliate sítí Adsalvou splátkový produkt, který je v aplikaci Twisto účtu. Twisto přináší možnost koupit si produkt na tři splátky bez navýšení.

Hlavním účelem je přivést více zákazníků e-shopům a zároveň tak zákazníkům poskytnout splátky bez navýšení. Způsob, jak poskytovat splátky bez navýšení, aniž bychom je museli dotovat, budeme řešit díky affiliate sítím, ve kterých naše e-shopu jsou. Twisto tak bude inkasovat provizi za převedení zákazníka tomu danému e-shopu. Z těchto provizí tak bude Twisto moci čerpat na pokrytí možnosti splátek na tři měsíce bez navýšení.

“Jedná se o kombinaci affiliate marketingu, výhod pro zákazníka a přivedení nových zákazníků e-shopům.”


Rozhovor vznikl díky videokonferenci, kterou vedl zakladatel affiliate sítě Adsalva, Ivo Prax. První a zcela unikátní videokonference byla zaměřena na téma Online platby. Diskuze se zúčastnili i jiní lídři předních online firem působící na českém trhu.

Videokonference vznikla také v reakci na současný stav, který nedovoluje vést rozhovor osobně. Kdo byl hostem diskuze a na co se jich Ivo Prax ptal? Vše se dočtete v Adsalva Talks#1: Online platby.

Záznam z Adsalva Talks #1 je také dostupný na našem YouTube kanálu. Video s Václavem Urbánkem začíná v čase 1:07.

    Chcete náš e-book jak na affiliate v roce 2021?

    Vyplňte formulář a ihned vám ebook přistane do e-mailu!